Co to jest 2/10 Net 30?
Termin 2/10 netto 30 oznacza, że dostawca lub sprzedawca udzieli kupującemu dodatkowego 2% rabatu, jeśli kupujący zapłaci należną kwotę w ciągu 10 dni od daty zakupu towarów, zamiast skorzystać z pełnego 30-dniowego okresu kredytowania. Na przykład, jeśli ktoś kupił w sklepie towary kosztujące 100 USD, musi zapłacić tylko 98 USD, jeśli zostanie zapłacony w ciągu 10 dni od zakupu, w przeciwnym razie 100 USD zostanie zapłacone w ciągu 30 dni.
Innymi słowy, ogólnie można zauważyć, że dostawca daje kupującemu pewien okres kredytowania na spłatę należności, więc aby odzyskać te należności wcześniej, ten schemat wyszedł na jaw, a dostawca oferuje kupującemu dodatkowe 2% rabatu za przedterminowa spłata należności.
Jak obliczyć 2/10 netto 30?
Krok 1: Oblicz łączną kwotę należności, od której chcemy obliczyć kwotę udzielonego dyskonta.
Krok 2: Oblicz kwotę rabatu, która ma zostać udzielona, korzystając z poniższego wzoru, jeśli płatność zostanie dokonana w ciągu 10 dni przez kupującego:
Rabat = całkowita kwota należności * procent dyskonta, tj. 2%Krok 3: Ostatecznie wzór na 2/10 netto 30 jest następujący:
Kwota do otrzymania w przypadku płatności w ciągu 10 dni = Łączna kwota należności obliczona w kroku 1 powyżej - kwota dyskonta, która zostanie podana zgodnie z obliczeniem w kroku 2 powyżej. Matematycznie jest reprezentowany jako:
2/10 30 netto = suma należności - całkowity dyskonto
Przykłady 2/10 netto 30
Przykład 1
ABC Inc. sprzedało Panu X materiał kosztujący 100 000 USD dnia 2/10 30 netto w dniu 01.04.2020 r. Teraz ABC Inc chce poznać różnicę w liczbie wierzytelności w obu sytuacjach, tj. Korzystając z opcji płatności w terminie 10 dni i nie skorzystanie z opcji rabatu za wcześniejszą płatność. Obliczenie obu przypadków za pomocą powyższych kroków wygląda następująco:
Rozwiązanie:
Krok 1: Oblicz całkowitą kwotę należności, tj. Koszt materiału w wysokości 100 000 USD.
Krok 2: Oblicz kwotę rabatu, jeśli płatność zostanie dokonana w ciągu 10 dni przez kupującego:

Rabat = 100000 * 2 = 2000
Krok 3: Kwota do otrzymania w przypadku zapłaty w ciągu 10 dni:

- = $ (100 000 minus 2% ze 100 000)
- = $ (100 000 - 2000)
- = 98 000 USD
W przypadku wykorzystania przez kupującego pełnego 30-dniowego okresu kredytowania, kupujący musi zapłacić podmiotowi 100 000 USD w ciągu 30 dni od daty zakupu.
Przykład nr 2
PQR Inc. sprzedał materiał o wartości 1.500.000 USD, inne towary o wartości 532.500 USD, a niektóre inne kwoty należności w wysokości 1.117.500 USD są również wymagalne w dniu 2/10 netto 30 dnia 01.10.2020 r. Do RST Inc. Teraz PQR Inc chce poznać różnicę w liczbę należności w obu sytuacjach, tj. skorzystanie z opcji spłaty w ciągu 10 dni i niewykorzystanie możliwości skonto.
Rozwiązanie:
Obliczenie obu przypadków wygląda następująco:
Krok 1: Oblicz całkowitą kwotę należności tj
- Koszt materiału 1.500.000 $
- Inne towary za 532,500 USD
- Inne należności w wysokości 1 117 500 USD
- Suma należności = (1 500 000 + 532 500 + 1 117 500) = 3 150 000 USD
Krok 2: Obliczenie kwoty rabatu, jeśli płatność zostanie dokonana w ciągu 10 dni przez kupującego:

Rabat = 3 150 000 * 2 = 63 000.
Krok 3: Kwota do otrzymania w przypadku zapłaty w ciągu 10 dni:

- = Suma należności - łączny rabat
- = 3150 000 - 63 000
- = 3 087 000 USD.
Różnica między 2/10 Net 30 a Net 30
- W przypadku 2/10 netto 30 kupujący miał możliwość zapłaty w ciągu 10 dni i skorzystania z dodatkowego 2% rabatu, ale z drugiej strony takiego przywileju nie ma w koncepcji Net 30.
- Z koncepcji Net 30 korzystają ugruntowane i renomowane organizacje, które boją się utraty klientów, ale z drugiej strony dodatkowa korzyść w wysokości 2% ma na celu zwiększenie bazy klientów.
Zalety
- Płynne fundusze przedsiębiorstwa są dostępne u jednostki przez dłuższy okres, dzięki czemu można łatwo zarządzać zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy.
- Jednostka może również inwestować i osiągać krótkoterminowe zyski z tego tytułu, jeśli w takiej sytuacji.
- Pomaga w wyznaczaniu nowych standardów kredytowych dla branży, w której działa jednostka.
Niedogodności
- Stwarza to trudności w przetrwaniu lub zarządzaniu działalnością przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy gospodarka znajduje się w stanie kryzysu gotówkowego.
- Czasami można zauważyć, że nowi uczestnicy rynku wykorzystują tę technikę, aby przyciągnąć potencjalnych klientów, zapewniając wyższe rabaty za wcześniejszą płatność bez analizowania ich wpływu w dłuższej perspektywie.
- Czasami sprawia wrażenie podmiotu w umyśle klienta, że znajduje się w sytuacji załamania płynności lub chce szybko zlikwidować swój biznes, odzyskując wszystkie zaległe należności z rynku.
Wniosek
2/10 netto 30 to koncepcja powszechnie stosowana w przemyśle, w którym zapotrzebowanie na kapitał obrotowy jest generalnie wysokie, a fundusze są potrzebne na co dzień do zarządzania codziennymi operacjami biznesowymi. Zasadniczo służy do odzyskania zobowiązań handlowych najwcześniej poprzez udzielanie rabatów z tytułu wcześniejszej spłaty, które zazwyczaj kosztują mniej w porównaniu z kosztem środków, które w innym przypadku są wykorzystywane przez jednostkę do zarządzania zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy.